"C
hcieć czegoś od życia to jak z dłubaniem w nosie - trzeba się sporo nakręcić żeby coś wyszło" (mądrość ludowa, autor nieznany)

czwartek, 19 grudnia 2013

Demon siem mondrzy - podziel się drukarką! (pod linuxem)

హలో!
   W ostatnim czasie zdarzyło się kilka sytuacji, które wymagały wydrukowania paru (albo więcej) stron z drugiego komputera, który nie ma fizycznego dostępu do drukarki - normalnej USB (wspominany kilkakrotnie na łamach bloga Samsung SCX-3205). Zwykle materiał musiał być przesłany mailem albo innym Kadu/Pidgin (jeśli mały). Rozwiązaniem jest oczywiście współdzielenie.
Generalnie - sprawa bardzo prosta pod linuxem (wyposażonym natywnie w odpowiednie mechanizmy-CUPS), jednak mimo przeczytania kilkudziesięciu poradników i tutoriali, nadal nie miałem pojęcia (no, może częściowe) jak to zrobić.
Dziś już wiem, i chciałbym się podzielić tą wiedzą. Postaram się napisać i wyjaśnić najprościej jak to tylko możliwe, bez zbędnego uruchamiania konsoli/terminala.

Założenia:
- Dwa (lub więcej) komputery, w jednej sieci. Np. podłączone do routera, z niepoblokowanymi portami sieci lokalnej.
- Komputer z drukarką - "Gospodarz".
- Komputer(y), któremu zostanie udostępniona drukarka - "Gość".

Czynności do wykonania na komputerze Gospodarz:

- Włączamy drukarkę.
- Uruchamiamy Firewall (Debian/Ubuntu - Gufw).
- Dodajemy wyjątek (bo oczywiście zapora jest aktywna: Out-Allow, In-Deny??), "Zezwól/Allow"- "Przychodzące/In" - "Usługa/Service" - "Cups". W niektórych menadżerach zapory sieciowej należy wybrać zamiast Usługi-Cups, Port-631.
- Uruchamiamy Cups, czyli otwieramy dowolną przeglądarkę, wpisujemy adres: "http://localhost:631/admin".
Zaznaczamy: "Współdzielenie drukarek połączonych do tego systemu / Share printers connected to this system"
i poniżej: "Zezwolenie na drukowanie z Internetu / Allow printing from the Internet",
oraz: "Zezwolenie na zdalną administrację / Allow remote administration". Dwie ostatnie opcje zwykle nie są wymieniane jako niezbędne do normalnego współdzielenia, ale u mnie bez tego nie ruszyło.
- Jeszcze pozostając w Cups'ie wchodzimy w zakładkę "Drukarki / Printers" i spisujemy lub zapamiętujemy DOKŁADNĄ (duże/małe litery!!!) nazwę naszej drukarki z kolumny "Nazwa kolejki / Queue Name". U mnie jest to "SCX-3200-Series".
- Otwieramy "Menadżera Sieci / Network Manager" i spisujemy / zapamiętujemy adres IP.

Na komputerze Gość:

- Instalujemy Cups, chyba że już jest zainstalowany.
- Uruchamiamy menadżera drukarek. W zależności od środowiska graficznego i dystrybucji są to różne miejsca w Menu. Można też przez przeglądarkę jak ktoś woli (localhost...).
- Klikamy "Drukarka sieciowa / Network Printer",
wybieramy protokół HTTPS,
w polu URI, podajemy adres CUPS Gospodarza, czyli:
IPGospodarza:631/printers/NazwaDrukarki.
Np. mój komputer ma IP 192.168.1.10, a nazwa drukarki jak wyżej, to adres wygląda tak:
192.168.1.10:631/printers/SCX-3200-Series.
- Uruchomi się teraz konfigurator, w którym należy wybrać producenta i model udostępnionej drukarki.
- Na koniec wystarczy nazwać jakoś normalnie drukarkę i zaznaczyć "Włączenie". Inne opcje według uznania i...zdrowego rozsądku!
- "Wydrukuj stronę testową" ;-)))

Na koniec jedna drobna uwagą: jeśli komputer Gospodarza za każdym uruchomieniem ma przyznawany inny adres IP, to każdorazowo należy go poprawiać na komputerze Gościa w ustawieniach drukarki, przez drukowaniem.

UFF!! Chyba prościej się nie da?!

P.S. Przy okazji pragnę przypomnieć, że twór który czytacie jest moim prywatnym 'blogiem'. Myśli, zdjęcia i innego rodzaju wpisy umieszczam według własnego uznania i w formie jaką uznam za stosowne. I daję słowo, że nikogo nie zmuszam do odwiedzin tutaj. I nie będę.

2 komentarze:

  1. Mnie taka potrzeba (tj drukowania) zdarzała się ostatnio nader czesto tym bardziej że musiałem machnąć sobie w dużej jakości strony do inżynierki. Kupiłem sobie laserówe Hp http://www.agito.pl/drukarka-laserowa-hp-laserjet-pro-p1102-55-402906.html i w sumie to był dobry call mam wszystko.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Prosto i tanio! Tym bardziej, że HP ma świetne wsparcie na linuxa, i cała instalacja ogranicza się (w *Ubuntu) do podłączenia i włączenia drukarki.

      Usuń